Czy można ubezpieczyć biżuterię?

Jako właściciel złotych kosztowności lub drogich kamieni, niejedna osoba potrzebuje zabezpieczenia swojego dobytku… a ubezpieczać warto. W Polsce w 2020 roku, pomimo pandemii i pracy zdalnej wielu osób, dopuszczono się około 40 000 zgłoszonych na policję kradzieży. Istnieje kilka możliwości ubezpieczenia biżuterii, dlatego wiedza na ten temat może pomóc w odpowiednim wyborze. 

Biżuteria- opcje ubezpieczeń

Biżuteria to wyrób z metali i kamieni szlachetnych lub bursztynu czy korala. Będzie nim zarówno brylancik pierścionka jak i cały naszyjnik. Wiele osób cenne ozdoby trzyma w sejfie, jednak inni posiadają szkatuły i pudełka na biżuterię. W rozumieniu ubezpieczycieli jest ona ruchomością, elementem wyposażenia domu. Można zatem połączyć ją z ubezpieczeniem mieszkania, korzystając z rozszerzenia dotyczącego biżuterii i elementów RTV, AGD itp.  Wysokość składki w przypadku takiej polisy będzie wyższa.  Inne rozwiązanie to ubezpieczenie biżuterii z polisy firmowej. Ta opcja jest dedykowana przede wszystkim osobom, które zajmują się sprzedażą biżuterii. Wartość niewielkich kawałków kamieni i metali szlachetnych jest wysoka, a z uwagi na kompaktowość są łatwym łupem dla złodziei. Nic więc dziwnego, że większość firm jubilerskich interesuje się takimi polisami. Biżuteria może także być objęta ubezpieczeniem dedykowanym, które jest przeznaczone dla szczególnych przypadków. Biżuteria o dużej wartości może mieć indywidualną polisę. Nie jest to zaskoczeniem, bowiem niektóre błyskotki kosztują kilka milionów dolarów. Najlepszą polisę dla cennych drobiazgów można dobrać w oparciu o oferty Towarzystw Ubezpieczeniowych. O poradę można zapytać pod linkiem ctu.pl

Od czego zabezpieczyć można biżuterię decydując się na polisę?

Polisa mieszkaniowa z rozszerzeniem obejmującym biżuterię, chroni od pożaru, powodzi, kradzieży z włamaniem, huraganem, uderzeniem pioruna. Zgłębienie tematu kradzieży ułatwi dobranie odpowiedniego rozszerzenia ubezpieczenia: kradzież zwykła polega na wejściu na teren posesji/mieszkania/domu bez pozostawienia wyraźnych śladów, np. przez uchylone drzwi, garaż lub okno. Kradzież z włamaniem charakteryzuje się znacznymi znakami obecności osoby trzeciej podczas nieobecności domowników, np. wybita szyba w oknie lub wyważone drzwi. 

Jako przestrogę i jednocześnie ciekawostkę warto przeczytać historie kradzieży i powstania najdroższych wyrobów biżuteryjnych na świecie. Jeden diament może kosztować nawet 80 milionów dolarów. Może to być jednocześnie motywacją, by dążyć do osiągnięcia choć części z tego majątku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *