Czy seniorzy płacą więcej za ubezpieczenie OC?

Seniorzy są często doświadczonymi kierowcami. Ich staż za na drogach przekracza niekiedy 50 lat. Częstotliwość jazdy jednak się zmniejsza wraz z wiekiem, a także pokonywane dystanse są statystycznie krótsze. Przywykliśmy do komentarzy w kierunku osób starszych, jakoby miały być niedołężne i źle radzić sobie w trudniejszych warunkach pogodowych lub wyższych prędkościach na drogach szybszych trasach. Czy powodują oni większe zagrożenie niż inni uczestnicy ruchu drogowego? Czy seniorzy muszą płacić więcej za OC?

Od czego zależy cena ubezpieczenia OC?

Cena ubezpieczenia OC nie zależy tylko i wyłącznie od wieku kierowcy. Czynniki, które są brane pod uwagę podczas obliczania składki to parametry techniczne samochodu- jego wiek, marka i model, pojemność silnika, historia wypadków i kolizji. Wiek ubezpieczonego to tylko cząstka całej kwotacji. Dodatkowo istotna jest także suma ubezpieczenia i jego zakres, a także dodatkowe rozszerzenia, jeśli kierowca się na nie zdecyduje. 

Refleks, koncentracja i reakcje kierowców zmieniają się z postępującym wiekiem. U seniorów zmieniły się z pewnością w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Nic dziwnego, że wiele osób obawia się o nich, a także o siebie na drodze. Konieczność dynamiki reakcji za kierownicą często nie jest możliwa u starszych osób. Ich wzrok i słuch pogarszają się. Wszystkie te aspekty stwarzają większe ryzyko wypadku. 

Seniorzy płacą mniej niż młodzi kierowcy

Niskie kwoty składek na ubezpieczenie OC z perspektywy osoby niepoinformowanej mogłyby świadczyć o dużym zaufaniu towarzystw ubezpieczeniowych do seniorów na drodze. Starsze osoby pomimo stanu zdrowia nie powodują jednak wielu wypadków i kolizji. Ostrożniejsza, wolniejsza jazda wiąże się także z wydłużonym czasem na reakcję w momencie, gdy np. pieszy wkracza na drogę lub samochód z drogi poprzecznej wymusza pierwszeństwo przejazdu. Dodatkowo niższa prędkość jazdy jest równoznaczna z mniejszymi szkodami w przypadku spowodowania kolizji drogowej. Niektóre osoby spekulują, że na kwotę OC  w przedziale wiekowym 60+ wpływa także portfel seniorów, którzy nie pracują i utrzymują się z emerytury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *