Jak zapobiegać zaginięciom seniorów?

Zaginięcia osób starszych to problem, który niestety występuje stosunkowo często. Szacuje się, że osoby starsze stanowią 20% wszystkich zaginionych. Często spowodowane są chorobami okresu starczego, jak Alzheimer, czy demencja, zaburzeniami świadomości lub utratą pamięci, a także samotnością, chorobami psychicznymi, nieporozumieniami rodzinnymi, lub chęcią opuszczenia szpitala. Jak można im przeciwdziałać?

Utrzymanie bliskości relacji

Nie istnieje jedna niezawodna metoda, która uchroni seniora przed zaginięciem, ale podejmując szereg środków, możemy zminimalizować ryzyko wystąpienia takiego zdarzenia. Utrzymywanie stałych, ciepłych relacji z osobą starszą, a także okazywanie naszego zainteresowania, pozwalają seniorowi czuć się potrzebnym. Senior powinien być aktywnym uczestnikiem życia rodzinnego, powinniśmy dbać o jego aktywność,  zarówno fizyczną, jaki psychiczną, poprzez np. rozwiązywanie krzyżówek lub czytanie książek. 

Dbałość o zdrowie seniora

Bardzo ważne jest przede wszystkim kontrolowanie zdrowia osoby starszej, a także jej zachowań. Każde odstępstwa od normy, unikanie kontaktu, niewykupywanie lub nieprzyjmowanie leków powinny być sygnałem, że z seniorem może dziać się coś niedobrego. Nie powinniśmy tego lekceważyć i poszukać przyczyny takiego zachowania, a także skonsultować się z lekarzem rodzinnym seniora, który być może pokieruje do innego specjalisty, np. neurologa, ale z pewnością pomoże zdiagnozować problemy pacjenta. 

Technologie ułatwiające lokalizację

W sytuacji, gdy  senior porusza się samodzielnie poza miejscem zamieszkania, warto zadbać, aby zawsze miał przy sobie telefon komórkowy oraz dowód osobisty, lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Jeżeli osoba starsza ma zdiagnozowaną chorobę, warto zaopatrzyć ją w silikonową bransoletkę na nadgarstek, która będzie informowała o danej chorobie. W kieszeni, portfelu lub wewnętrznej stronie ubrań można umieścić kartki lub wszywki z danymi seniora lub osoby, którą należy poinformować w przypadku zaburzeń z pamięcią. Dobrym pomysłem są też zegarki lokalizatorem GPS lub bransoletki z przyciskiem SOS, które mogą pomóc w zlokalizowaniu seniora.

Warto zadbać o posiadanie aktualnych zdjęć osoby starszej, a także znać części garderoby, których na co dzień używa. Powinniśmy mieć też w pamięci ulubione miejsca seniora lub plany, o których mógł mówić, a które postanowił zrealizować. Takie informacje będą przydatne policji w sytuacji, gdyby doszło do zaginięcia. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *