Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy

Koniec liceum, tudzież druga połowa technikum to czas, gdy wielu uczniów decyduje się na rozpoczęcie przygody za kierownicą. Wiąże się to z ukończeniem kursu dopuszczającego do egzaminu teoretycznego i praktycznego w celu uzyskania prawa jazdy. Sam dokument to tylko jeden etap w drodze do dorosłości- następne będzie posiadanie własnego samochodu, a ten koniecznie należy ubezpieczyć. Jakie koszty wiążą się z OC dla młodego kierowcy? Kiedy młody kierowca zmienia się w doświadczonego? 

Młody kierowca- kto to jest?

Młodym kierowcą określana jest osoba, która zdała egzamin na prawo jazdy nie później niż 3 lata lub 3,5 roku temu. Zdarza się, iż mianem tym nazywa się także kierowców do ukończenia 30. roku życia, jednak większość towarzystw ubezpieczeniowych przyjmuje granicę wieku 26 lat. Zazwyczaj cena ubezpieczenia dla „świeżo upieczonego” kierowcy jest wyższa. Ubezpieczyciele stosują zwyżki. Statystyki pokazują, iż kierowcy w młodym wieku powodują więcej wypadków i kolizji  na drogach. Osoby do 26. roku życia za ubezpieczenie Odpowiedzialności Cywilnej (OC) mogą zapłacić trzy razy więcej niż osoby w przedziale 36 lat i więcej. Osoby, które weszły w dorosłość i od razu zdecydowały się na zakup samochodu, a co za tym idzie- ubezpieczenia, mogą zapłacić za nie ponad 2 tysiące złotych. 

Zwyżki w ubezpieczeniu dla osób młodych- powody

Ubezpieczyciele zabezpieczają się, by mieć pieniądze na odszkodowania. Szacuje się, że najwięcej kolizji oraz wypadków na drogach jest powodowanych brawurą i nieostrożną jazdą samochodem. Jest to niestety domeną młodych, którzy nie zdążyli nabrać doświadczenia w poruszaniu się pojazdem czterokołowym. Młodzi kierowcy nie zawsze dobrze dostosowują prędkość jazdy do panujących na trasie warunków, co przyczynia się do zwiększenia ryzyka wypadku. To właśnie ten aspekt jest najgroźniejszy, ponieważ zgodnie z informacjami udostępnionymi przez policję, przyczynia się do zgonu największej ilości osób uległych wypadkowi. Jako młoda osoba, warto jest zainteresować się ofertami kilku towarzystw ubezpieczeniowych, by dobrać odpowiednią polisę. Należy pamiętać o dokładnym sprawdzenia OWU- Ogólnych Warunkach Usług, sumie ubezpieczenia, składce, wyłączeniach i możliwych rozszerzeniach oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *